LATEST:

 
SASOCCER NEWS

'Birds' confirm Sakh'abanqobi


PSL Castle Premiership side Moroka Swallows FC have confirmed the programme for the 2006 Sakh'abanqobi Youth Tournament. The 'Beautiful Birds' will host the tournament the end of June.

Below is a list of all the teams and the fixtures to be played in each group.

Sunday, June 25

Registration and Press Day

Group A

Monday, June 26

Moroka Swallows vs FC Chesmas u15  9.00
Westville Boys vs Van Gils                   9.45
Simple Yellow   vs Mondeor Meteors    10.30
Mzimuhle F.C. vs Moroka Swallows     11.15
F.C. Chesmas    vs Westville Boys      12.00
Van Gils vs Simple Yellow   12.45
Mondeor Meteors vs Mzimuhle F.C.   13.30

Tuesday, June 27

Moroka Swallows vs Simple yellow    9.00
F.C. Chesmas    vs Van Gils             9.45
Mondeor Meteors vs Westville Boys  10.30
Mzimhule F.C.   vs Simple yellow      11.15
Moroka Swallows vs Van Gils           12.00
F.C. Chesmas    vs Mondeor Meteors 12.45
Mzimhule F.C. vs Westville Boys       13.30

Wednesday, June 28

Van Gils vs Mondeor Meteors          9.00
F.C. Chesmas vs Simple yellow       9.45
Moroka Swallows vs Westville F.C.  10.30
Mzimhule F.C. vs Van Gils              11.15
Mondeor Meteors vs Swallows        12.00
Simple Yellow vs Westville F.C.       12.45
F.C. Chesmas    vs Mzimhule          13.30

Group B

Monday, June 26

Silver Stars   vs Blackburn Hunters         9.00
Moroka Swallows   vs Motupa Dev          9.45
Bosveld    vs Graca Juniors                    10.30
Silver Stars   vs Motupa Development      11.15
Moroka Swallows   vs Bosveld                12.OO
Blackburn Hunters vs Graca Juniors        12.45

Tuesday, June 27

Silver Stars   vs Bosveld F.C                      9.00
Blackburn Hunters vs Motupa Dev               9.45
Graca Juniors   vs Moroka Swallows u15    10.30
Motupa Dev.       vs Bosveld F.C                 11.15
Silver Stars   vs Graca Juniors                    12.00
Blackburn Hunters vs Moroka Swallows u15 12.45

Wednesday, June 28

Motupa Development vs Graca Juniors 9.45
Blackburn Hunters  vs Bosveld F.C.    10.30
Silver Stars    vs Moroka Swalows      11.15

Group C

Monday, June 26

Sundowns  vs F.C Chesmas u17   9.00
Majola   vs Protea Lotus Utd.         9.45
Limpopo Academy  vs Ajax Eldos 10.30
Sundowns  vs Protea Lotus Utd.   11.15
Majola   vs Limpopo Academy      12.00
F.C. Chesmas u17 vs Ajax Eldos  12.45

Tuesday, June 27

Sundowns  vs   Limpopo Academy           9.00
F.C. Chesmas U17 vs  Protea Lotus Utd.  9.45
Ajax Eldos  vs   Majola                            10.30
Protea Lotus Utd vs   Limpopo Academy   11.15
Sundowns  vs   Ajax Eldos                       12.00
F.C. Chesmas U17 vs   Majola                 12.45

Wednesday, June 28

Protea Lotus Utd. vs Ajax Eldos                 9.45
F.C. Chesmas u17  vs Limpopo Academy  10.30
Sundowns   vs Majola      11.15

Group D

Monday, June 26

Supersport-Feyernoord  vs Bethani Young Tigers 9.00
Jacaranda Callies      vs Royal Coastal               9.45
Future Boys        vs United Scientist                 10.30
Hammanskraal        vs Supersport Feyernoord  11.15
Bethani Y.Tigers       vs Jacaranda Callies        12.00
Royal Coastal        vs Future Boys                   12.45
United Scientist       vs Hammanskraal Bakwena  13.30

Tuesday, June 27      

Supersport Feyernoord  vs Future Boys         9.00
Bethani Y Tigers       vs Royal Coastal         9.45
United Scientist       vs Jacaranda Callies     10.30
Hammanskraal        vs Future Boys             11.15
Supersport Feyernoord  vs Royal Coastal      12.00
Bethani Y Tigers       vs United Artist            12.45
Hammanskraal        vs Supersport-Feyernoord 13.30

Wednesday, June 28

Royal Coastal  vs United Scientist      9.00
Bethani Y.Tigers vs Future boys         9.45
Supersport F  vs Jacranda Callies      10.30
Hammanskraal  vs Royal Coastal       11.15
United Scientist vs Supersport-Feyernoord 12.00
Future Boys  vs Jacaranda Callies     12.45
Bethani Y.Tigers vs Hammanskraal   13.30


Quarter Finals: Will be played on Wednesday, June 28 (Kick-Off: 15.30).
Each half will be  30 mins long.     

Semi-finals: To be played on Thursday, June 29 (Kick-off: 10.00).
Each half will be  30 mins long. 
   
Final: To be played on Thursday, June 29 (Kick-Off: 13.00).

For further details please contact:

Michelle Varner
Events Manager
Moroka Swallows FC
Tel no: +27 11 484 6131/2/8
Fax no: +27 11 484 2727
Email:


Or log on to the official Moroka Swallows website:

morokaswallows.co.za

 

 

MORE NEWS
- 'Amakhosi' through to SAA Supa 8 final
- Birds v Chiefs: minute by minute
- SuperSport are 'kings' of Pretoria
- Mazibuko: 'We have to make it count'
- PSL, PA Sport launch media service
- 'Downs face red-hot 'Matsatsantsa'?
- Chiefs condemn 'unsavoury fans'
- Cape Town ready for Homeless WC
- Chiefs to face PSL wrath?
- David - 'Focus on Tshwane derby'

Sunday, September 24
SAA Supa 8 Semi-final
Swallows v Kaizer Chiefs
Venue: ABSA Stadium

Saturday, September 30
Castle Premiership
Ajax v Moroka Swallows
Venue: Newlands Stadium

Sunday, October 15
Castle Premiership
Moroka Swallows v Cosmos
Venue: Germiston Stadium

Sunday, October 22
Castle Premiership
Arrows v Moroka Swallows
Venue: King Zwelithini

Sunday, September 17
Castle Premiership
0-0 vs Benoni P. United
Venue: Meadowlands Stadium

Wednesday, September 13
Castle Premiership (POSTPONED)
Moroka Swallows vs Orlando Pirates
Venue: Germiston Stadium

Sunday, September 10
Castle Premiership
1-0 vs Silver Stars
Venue: Royal Bafokeng Stadium

Saturday, August 26
Castle Premiership
0-2 vs Black Leopards
Venue: Thohoyandou Stadium

Sunday, August 20
SAA Supa 8 Q/F
2-1 vs Silver Stars
Venue: Germiston Stadium

POLL
Will Moroka Swallows win the SAA Supa 8?
Yes
63%
No
37%